egitim.com Case Study

egitim.com 1 Yılda
0’dan Aylık 140.000 Organik Trafiğe Nasıl Ulaştı?

egitim.com Hakkında

egitim.com, Türk Telekom’un grup yapısından aldığı güçle Türkiye’nin öncü eğitim teknolojileri şirketi olan SEBİT’in kurduğu bir içerik platformudur.
Okul öncesinden yükseköğretime uzanan eğitim yolculuğunun her anında öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin yanında olan bir rehber niteliği taşıyan platform, her gün yayınlanan yeni blog yazıları, videolar ve dinleme listeleriyle geniş bir kitleye ulaşmaktadır.

Problem

Eğitim sektöründeki 35 yıllık bilgi birikimini ve evrensel eğitim vizyonunu eğitim dünyasının tüm paydaşlarıyla paylaşmak ve sektördeki bilinirliğini daha da artırmak isteyen Sebit, bu amaçla geliştirdiği egitim.com platformunun organik ziyaretçi trafiğini hızla artırmayı amaçlıyordu.

Çözüm

Bunun için platforma her ay yüksek adetli, kaliteli ve özgün içerik girişi yapılmalıydı. Ücretsiz erişilebilen içeriklerini her an her yerden ulaşılabilir hale getirmek için SEO ajansı Orbital Agency'den destek alarak SEO uyumlu içerik stratejisini belirlendi. İçerik üretimi için de İçerik Bulutu'nun profesyonel içerik üreticisi kadrosundan destek alınmaya başlandı.

Bu süreç içerisinde Sebit, tüm süreçleri İçerik Bulutu'nun markalar için geliştirdiği platform üzerinden yönetirken, Orbital Agency de yine İçerik Bulutu’nun Ajanslar için geliştirdiği Müşteri Merkezi arayüzlerini kullandı. İçerik talepleri İçerik Bulutu’nun "İçerik Üreticisi Eşleştirme Teknolojisi" ile doğru içerik üreticileriyle eşleştirildi. Bu teknoloji sayesinde profesyonel ve mesleki yetkinlik gerektiren içeriklerin üretiminin öğretmen GURU içerik üreticileri tarafından yapılması sağlandı.

GURU içerikler, İçerik Bulutu’nun profesyonel ve mesleki yetkinliğe dayalı içerik ihtiyacı olan markalara çözüm olarak sunduğu bir hizmet türü. GURU içerik üreticileri, profesyonel içerik üretme konusunda tecrübeli olmalarının yanı sıra alanlarında ve branşlarında resmi uzmanlıklara sahipler. İçerik Bulutu’nun GURU içerik üreticileri arasında farklı uzmanlıklara sahip tıp doktorları, diş hekimleri, diyetisyenler, psikologların yanı sıra mimarlar, mühendisler, ekonomistler gibi farklı alanlardan uzmanlar da yer alıyor.

İçerik Stratejileri

egitim.com için Teknik SEO çalışmaları yapılırken aynı zamanda sitenin organik ziyaretçi trafiğini artırmak için içerik girişleri de hızla yapılmaya devam etmektedir.

Sitedeki içerikler üretime açılmadan önce SEO performansını etkileyecek briefler hazırlanmakta ve tüm içerikler SEO uyumlu şekilde üretilmektedir.

Her ay siteye girişi yapılacak içeriklerin Ana hedef kitle olan öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik içeriklerin başlık seçimleri titizlikle yürütülmektedir. Bunun yanında, dönemsel olarak trend olan ve eğitim sistemini yakından ilgilendiren tüm konular da Orbital Agency tarafından yapılan trend analizleriyle takip edilmektedir. Böylelikle kullanıcılar tarafından yeni aranmaya başlayan konular tespit edilip, bu aramalara yönelik içerikler hazırlanarak arama sonuçları hızlıca sahiplenilmektedir.

Ayrıca markanın sahiplenmek istediği YKS & LGS gibi sınavlara hazırlık çözümleri hakkındaki konularda içerikler için de özel çalışmalar yapılmaktadır.

Tüm içeriklerin üretim aşamasından önce hazırlanan detaylı brieflerde kullanıcıların arama şekillerine göre anahtar kelimeler ve bağlamsal diğer kelimeler belirtilmektedir. İçeriklerin ana başlıkları, içerik akışında nasıl başlıklar kullanılması gerektiği, iç linklemelerin hangi kelimeler üzerinden ve hangi sayfalara yapılması gerektiği detaylı bir şekilde hazırlanmaktadır.

Sonuçlar

Sebit’in yönlendirmeleriyle İçerik Bulutu’nun uzman içerik üreticilerinin ürettiği kaliteli ve profesyonel içerikler ve Orbital Agency’in teknik, içerik ve growth yönde çalışmaları, egitim.com’un 1 yılda 0’dan aylık 140.000 organik trafiğe ulaşmasına önemli katkı sağladı.

%4.789

Organik trafiğin 1 yıl içerisindeki artış oranı

Organik arama sonuçlarında ilk 3 pozisyonda sıralama alınan anahtar kelime sayısı 6'dan

759

'a yükseldi.

Toplam kelime görünürlüğü 1 yıl içerisinde 95'ten

12.091

'e yükseldi

6 Aylık

domain büyüme raporu

Sebit olarak, bundan yaklaşık bir yıl önce öğrencilere, velilere ve öğretmenlere hayat boyu süren eğitim yolculuğunda sürekli yanlarında olacak evrensel bir eğitim rehberi sunmak amacıyla egitim.com platformumuzu kurduk. Platformumuzda her gün yayınlanan güncel içeriklerle geniş bir kitleye ulaşıyoruz.

Orbital Agency ve İçerik Bulutu’nun katkısıyla yayın hayatına başladıktan sonra kısa süre içerisinde organik ziyaretçi trafiğimizi hızla artırdık. Orbital Agency titizlikle yürüttüğü SEO çalışmalarıyla, İçerik Bulutu ise ürettiği özgün ve nitelikli içeriklerle hedeflerimize ulaşmamızda en önemli destekçilerimizden oldu. İş ortaklarımızla eğitim sektörüne böyle bir platform kazandırmış olmaktan mutluluk duyuyoruz.

  • Ali Gürer

  • Veri Analitiği ve Karar Destek Genel Müdür Yardımcısı | Sebit

“Hedefimiz, egitim.com'un SEO ajansı olarak dijitaldeki görünürlüğünü artırmak ve organik trafiğini yükseltmekti. Hedef kitle arama ihtiyaçlarını, sorunlarını ve ilgi alanlarını tespit ettik, hazırlıklarımızı yaptık ve hangi içeriklere ihtiyaç duyulduğunu belirledik.

‍ Bu çalışmadan sonra, yayınlanması gereken içerikler ve yayın zamanlamaları net bir şekilde belirlendi. İçerik Bulutu ile daha önce birçok projede çalıştığımız için ayrıntılı brief dökümanlarımızı ve her ay içeriklerde farklılaşabilen taleplerimizi rahatlıkla anlayarak hızlıca çözümlediler. 1 yıl içinde 0'dan aylık 140.000 organik trafiğe ulaşarak büyük bir başarı hikayesi yazdık. egitim.com, SEO çalışmalarımız sayesinde daha geniş bir kitleye ulaşmaya başladı ve organik olarak daha fazla ziyaretçiye sahip oldu. Mevcut durumda, sitenin toplam trafiğinin %66'sı organik kaynaklıdır. Bu sayede, egitim.com'un amacı olan eğitim yolculuğundaki herkesin yanında olma hedefine daha da yaklaşmış olduk.”

  • Tuğçe Durmuşoğlu

  • Kurucu | Orbital Agency

Ajanslar için markalarının sürekli ve yüksek adetli içerik ihtiyaçlarını yönetmenin ciddi bir para ve zaman maliyeti var. Orbital Agency, egitim.com markasının içerik ihtiyaçlarında bizi tercih ederek bu maliyetleri oldukça düşürdü.

egitim.com'un geldiği nokta Marka-Ajans-İçerik Bulutu işbirliği ile nelerin başarılabileceğine dair güzel bir örnek oldu.

  • Eren Korkmaz

  • Key Account Manager | icerikbulutu.com

Birlikte Başarı Hikayesi Yazalım mı?

İçerik danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecek.

Başlamaya Hazır Mısın?

Profesyonel içerik ihtiyaçlarınıza yönelik online
ve pratik çözümlerle işinizi büyütün.

İÇERİK TALEBİ OLUŞTUR

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bu form ile bize ulaştırın, uygun zamanınızı mail ile öğrenerek sizi arayalım.

Teşekkürler!

Form başarıyla gönderildi.

Hata!

Form gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

Bültenimize Abone Olun

2500’den Fazla Kişinin Katıldığı Bültenimizle Her Perşembe İçerik Pazarlaması İpuçları, Uygulamaları ve Örneklerine Ulaşın!