MEDICAL PARK CASE STUDY

Medical Park Uzman İçerikle Organik Trafiğini Nasıl 12,5 Katına Çıkardı?

Problem

Hepimizin aile hekimimizden de önce danıştığımız bir doktor var, onu herkes tanıyor. Her tür rahatsızlığımızı ilk ona soruyoruz. Bu ünlü doktorun ismi, Dr. Google. Her 10 kişiden en az 8'i ilk sağlık bilgisi kaynağı olarak arama motorlarına başvuruyor.

Diğer yandan da sağlık sektörü hem devlet politikaları hem de Google reklam politikaları nedeniyle regülasyonlara (sınırlamalara) sahip. Bu da sağlık sektöründe hedef kitleye ulaşmak için içeriğin önemini artırıyor. Ancak güncel ve doğru bilgileri bulmak çoğu zaman mümkün değil. Arama sonuçları, kullanıcıları yanıltmak ve arama motorlarını manipüle etmek için yazılmış, nesnel dayanağı olmayan, çoğu zaman yanlış yönlendirebilecek içeriklerin hakimiyeti altında.

Bu konuda bir önlem alma gereği duyan Google, kullanıcılarına güncel ve doğru bilgileri sunmak amacıyla 2013 yılında tüm algoritmasını değiştirdiği Hummingbird güncellemesini, 2018 yılında da özellikle medikal sektörünü etkileyen ‘İçerik Kalitesi’ güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme ile sağlık sektöründe yer alan siteler Google tarafından “Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness” (“Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik”) ve "Your Money Your Life" (Paran mı, yoksa hayatın mı?) kategorisine dahil edildiler.

Google yaptığı açıklamada, sağlık-medikal web sitelerinin yüksek kaliteli olarak kabul edilebilmesi için “güvenilir olmalarına ve güvenilir olmaları için ise yeterli uzmanlığa ihtiyaç duyduğunu” belirtti. Örneğin; akredite bir doktor tarafından yazılan üst düzey bir medikal tavsiye, uzman bir içerik olarak değerlendirilmeye başlandı.

O tarihten bugüne yapılan birçok algoritma güncellemesi arasında Ocak 2020 güncellemesi sağlık sektörünün en çok etkilendiği güncellemelerden biri oldu.

Çözüm

Türkiye’nin en büyük sağlık kuruluşlarından Medical Park, web sitesinde bulunan ‘Sağlık Rehberi’ alanında ziyaretçileri için regülasyonlara uygun, standart içerik üreticilerinin üretemeyeceği, ‘uzmanlık’ sahibi kişilerin yani doktorların içerik üretmesini istiyordu.

“Google’ın sağlık sitelerini etkileyen Medic Update sonrasında Medical Park olarak agresif ve hızlı bir çalışma gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Bu süreçte içeriklerin ‘uzman’ tarafından hazırlanması ve güvenir olması gerektiğinin farkındaydık.

Özellikle sağlık ile ilgili konularda hastalığı anlatmaktan çok sadece konuyu uzatmaya ve spekülatif tedavi yöntemleriyle sadece geçici ve anlık tık almaya yönelik ‘kirli SEO’ diyebileceğimiz içerikleri çokça görüyoruz.

Tüm SEO çalışmalarımız Google’ın “Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness” (“Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik”) kategorisine uygun olarak yapma gayretindeyiz.
  • Onur Birdal

  • Medical Park Dijital Pazarlama Müdür Yardımcısı

Bu kapsamda Medical Park, Sağlık Rehberi içerikleri için
İçerik Bulutu’ndan destek almaya başladı.

Sonuç

İçerik Bulutu’nun sağlık alanında uzman GURU içerik üreticilerinin ürettiği kaliteli içerikler, Medical Park web sitesinin trafiğinin 1 yılda yaklaşık 12,5 katına çıkmasına önemli katkı sağladı.

GURU içerikler, İçerik Bulutu’nun profesyonel ve mesleki yetkinliğe dayalı içerik ihtiyacı olan markalara çözüm olarak sunduğu bir hizmet türü. GURU içerik üreticileri, profesyonel içerik üretme konusunda tecrübeli olmalarının yanı sıra alanlarında ve branşlarında resmi uzmanlıklara sahipler. İçerik Bulutu’nun GURU içerik üreticileri arasında farklı uzmanlıklara sahip tıp doktorları, diş hekimleri, diyetisyenler, psikologların yanı sıra mimarlar, mühendisler, ekonomistler gibi farklı alanlardan uzmanlar da yer alıyor.

Ocak 2019-Ocak 2020 arası Google tarafında yapılan algoritma güncellemeleri ile pek çok medikal web sitesi sıralama kaybederken Medical Park web sitesi

30 KAT

İlk 3’te sıralanan keyword sayısı artışı

12,5 KAT

organik trafik artışı

13 KAT

SEO görünürlüğü artışı

13 Ocak 2020 çekirdek güncellemesi öncesi

13 Ocak 2020 çekirdek güncellemesi sonrası

Kaliteli içeriğe düzenli yatırımın karşılığını da son 1 yılda SEO görünürlüğünü 13 kat artırarak aldı

İçerik Bulutu ile gerçekleştirdiğimiz birlikteliğimizin sonuçları ortada. Ocak 2019-Ocak 2020 verilerini karşılaştırdığımız organik trafiğimizde 12,5 kat büyüme sağladık ve Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sağlık sitesiyiz.

  • Onur Birdal

  • Medical Park Dijital Pazarlama Müdür Yardımcısı

Birlikte Başarı Hikayesi Yazalım mı?

İçerik danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecek.

Başlamaya Hazır Mısın?

Profesyonel içerik ihtiyaçlarınıza yönelik online
ve pratik çözümlerle işinizi büyütün.

İÇERİK TALEBİ OLUŞTUR

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bu form ile bize ulaştırın, uygun zamanınızı mail ile öğrenerek sizi arayalım.

Teşekkürler!

Form başarıyla gönderildi.

Hata!

Form gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

Bültenimize Abone Olun

2500’den Fazla Kişinin Katıldığı Bültenimizle Her Perşembe İçerik Pazarlaması İpuçları, Uygulamaları ve Örneklerine Ulaşın!